Projects
Government Bodies
Flag Thursday, 23 May 2024
All news
All news
Society
05 April 2024, 11:45

Belarus’ House of Representatives announces composition of standing commissions

MINSK, 5 April (BelTA) – The House of Representatives of the National Assembly of Belarus of the eighth convocation has announced the composition of its standing commissions, BelTA has learned.

Below is the composition of the standing commissions.  

Standing Commission on Legislation: Andrei Anisimov, Irina Astapenko, Anzhelika Kurchak, Andrei Lis, Marina Lenchevskaya (chairperson), Nikolai Maratayev, Yuri Maretsky, Aleksandr Omelianyuk;

Standing Commission on State Building, Local Self-Governance and Regulations: Viktor Azarenok, Tatiana Lavrinovich, Alla Naumenko, Natalya Ovsyannikova, Yelena Potapova, Valentina Pukh, Valentin Semenyako (chairman);

Standing Commission on National Security: Aleksandr Barsukov, Anatoly Bulavko, Ruslan Kosygin, Andrei Krupenkin, Gennady Lepeshko (chairman), Mikhail Oksenyuk, Igor Pashkov, Ruslan Shkodin;

Standing Commission on Economic Policy: Ruslan Vegera, Yulia Volkova, Olga Zhuk, Denis Karas, Aleksandr Malobitsky, Viktor Nikolaikin (chairman), Anatoly Sivko, Svetlana Sokolovskaya;

Standing Commission on Budget and Finances: Svetlana Bartosh, Natalya Kuleshova, Aleksandra Mikheyenko, Vasily Panasyuk (chairman), Aleksei Raiko, Aleksandr Stoma, Nadezhda Khaltsova;

Standing Commission on Agricultural Policy: Andrei Balysh, Vladimir Kolesnikovich, Yuri Korsik, Anton Kulisevich, Ivan Markevich (chairman), Yekaterina Pozdyaikina, Yelena Parkhimchik;

Standing Commission on Environment and Environmental Management: Vladimir Babichev, Gleb Gulenkov, Natalya Tarasenko, Vitaly Rakovets, Zhanna Chernyavskaya (chairperson), Denis Ushatsky, Oleg Tsilko;

Standing Commission on Human Rights, Ethnic Relations and Mass Media: Nikolai Buzin (chairman), Polina Vasilyuk, Vadim Gigin, Irina Dovgalo, Oksana Kovalkova, Oleg Romanov, Eduard Severin, Vladimir Gavrilovich;

Standing Commission on Education, Culture and Science: Vyacheslav Danilovich, Yelena Klishevich, Sergei Klishevich, Oleg Kuzmin, Igor Marzalyuk (chairman), Mikhail Mironchik, Aleksandr Songin, Yelena Khamitsevich, Ruslan Chernetsky;

Standing Commission on Labor and Social Security: Ivan Gordeichik, Oksana Ilkovich, Irina Kostevich (chairperson), Aleksandr Konopatsky, Vladimir Podobed, Svetlana Senko, Georgy Khlebovich, Igor Shaludin;

Standing Commission on Health, Physical Culture, Family and Youth Policy: Natalya Dergach, Nikolai Kudenchuk, Valery Malashko (chairman), Anastasia Mironchik-Ivanova, Svetlana Odintsova, Vladimir Pavlovsky, Olga Stepus, Dmitry Shevtsov, Aleksandr Shipulo;

Standing Commission on Industry, Fuel and Energy Complex, Transport and Communications: Vladimir Borovenko, Sergei Davydov, Anton Karankevich, Aleksandr Mikhno, Yuri Panfilov (chairman), Oksana Prikhodko, Vitaly Utkin;

Standing Commission on Housing Policy, Trade and Construction: Aleksandr Vechorko, Sergei Kazachok, Yelena Lapteva, Viktor Pleskach, Anzhelina Syromyatnikova, Yuri Narkevich (chairman), Yelena Khilya;

Standing Commission on International Affairs: Galina Belyayeva, Oleg Gaidukevich, Oleg Dyachenko, Mikhail Orda, Pavel Popko, Sergei Rachkov (chairman), Yekaterina Serafinovich, Aleksandr Shpakovsky.
Subscribe to us
Twitter
Recent news from Belarus